Сьогодні встановлення сонячних електростанцій стало доступним для багатьох громадян, завдяки розмаїттю рішень на будь-який бюджет і масштаб. Проте багато людей дивуються, коли дізнаються, що комплект сонячної електростанції включає не лише сонячні панелі, але й інший ключовий компонент — інвертор. Це пристрій, без якого будинок не може ефективно використовувати вироблену сонячну енергію. Як же він працює ? Які види інверторів існують? Що робить їх унікальними? Відповіді на всі запитання ви дізнаєтеся у цій статті.


Що таке інвертор та які є різновиди

Інвертор — це пристрій, який перетворює постійного струму на змінний. Його основна функція полягає у трансформуванні енергії, виробленої сонячними панелями, на форму, придатну для живлення більшості побутових електроприладів.

Інвертори відрізняються за можливістю підключення акумуляторної батареї та режимом роботи:

  1. 1. Мережеві: передають вироблену електроенергію безпосередньо до електричної мережі. Вони не мають можливості підключити акумуляторну батарею.
  2. 2. Автономні: направляють згенеровану електроенергію безпосередньо до акумулятора, який в подальшому може живити підключені електроприлади.
  3. 3. Гібридні: можуть передавати електроенергію як до електричної мережі, так і до акумуляторної батареї.

Гібридний інвертор

Найкраще купити гібридний інвертор, оскільки він є більш універсальним та економічним, і частіше застосовується у сонячних електростанціях. Далі розповімо більш детально про пристрій та його особливості.


Гібридний інвертор: що це таке та який його принцип дії

Гібридний інвертор — це пристрій, який не лише перетворює змінний струм на постійний, а також накопичує надлишкову електроенергію в акумуляторних батареях. ЇЇ  можна в подальшому використовувати для живлення побутових приладів у нічні години,  хмарну погоду або під час відключень центрального електропостачання.

Для того щоб осягнути важливість інвертора у роботі сонячної електростанції, необхідно спочатку зрозуміти принцип його дії. 

Процес роботи інвертора такий: сонячні промені падають на панелі, де вони генерують постійний струм. Він потім направляється до інвертора, який передає його до акумуляторної батареї, а змінний струм до побутових приладів вдома і електричної мережі.

Система дозволяє оптимально використовувати сонячну енергію, забезпечуючи надійний та стабільний електропостачання, а також ефективно накопичувати надлишкову енергію для подальшого використання.


Переваги гібридного інвертора

Гібридні інвертори відзначаються численними перевагами порівняно з мережевими та автономними варіантами:

  1. 1. Гнучкість у роботі: дія гібридних моделей передбачає, що під час відключення центрального живлення ваші електричні прилади продовжать працювати, використовуючи енергію від сонячних батарей.
  2. 2. Централізований контроль: всі електричні потоки, незалежно від того, чи це споживана енергія, чи надлишкова, проходять через один пристрій. Це дає можливість централізовано керувати як сонячними панелями, так і аккумуляторними батареями.
  3. 3. Можливість пасивного доходу: завдяки гібридному інвертору ви можете продавати надлишкову сонячну енергію до електричної мережі за "зеленим тарифом".

Гібридний інвертор

Також гібридні інвертори дозволяють програмувати режим споживання енергії, адаптуючи його до потреб вашого будинку.


На що звернути увагу під вибору пристрою

Спочатку варто врахувати номінальну потужність. Якщо у вас вдома є холодильник, декілька телевізорів, комп'ютерів і насосів, то інвертор з малою потужністю не впорається з цим навантаженням.

Другий важливий аспект — пікова потужність, тобто максимальна, яку інвертор може видавати протягом короткого часу.

Третя, не менш важлива характеристика — це форма вихідного сигналу інвертора. Розрізняють такі типи: чисту синусоїду, квазісинусоїду і прямокутну синусоїду (меандр). Найкращий варіант — перший, оскільки він підходить для будь-якого типу навантаження, навіть для холодильників, кондиціонерів, насосів і т.д. 

І останній аспект, на який варто звернути увагу — це витрата енергії в "сплячому режимі". Від цього залежить, скільки електроенергії буде витрачено даремно при відсутності навантаження.